Horolezectví

Bergans ČP ve skialpinismu 2010 - Luční bouda Vertical

V sobotu 20.února ve 14 hodin odstartoval v Peci pod Sněžkou první ročník závodu s názvem Luční bouda vertical. Závod ve verticalu se u nás konal vůbec poprvé. A co si pod pojmem vertical představit?
23. 2. 2010 Fotek: 10

Jedná se o skialpinistickou disciplínu, kde na rozdíl od klasických skialpinistických závodů se závodí v převážné části pouze do kopce. Závod byl odstartován v prostoru vleku u hotelu Horizont v Peci pod Sněžkou a trať vedla po cestách přes Richtrovy boudy k Výrovce a dále přes Koňskou cestu na Luční horu, kde se povinně sundávaly pásy a následoval krátký sjezd k Luční boudě, kde byl po krátkém bruslení cíl. Na této trati závodilo téměř celé startovní pole, které čítalo 93 závodníků. Na trati A závodilo 91 závodníků z kategorií mužů, žen, veteránů, juniorek, open muži a open ženy. Trať A měřila 7,46 kilometru s převýšením 724 m a sjezdem cca 1,5 kilometru a převýšením 110metrů.

Pro kategorii kadetů byla připravena trať B, která byla dlouhá 5,36 kilometru s převýšením 470 metrů a sjezdem, tak jako na trati A cca 1,5 kilometru a převýšením 110 metrů. Na trati B závodili pouze dva kadeti. Je škoda, že v mladších kategoriích je skialpinistická základna malá.V době startu ve výšce 800 m.n.m. v Peci pod Sněžkou panovala teplota okolo nuly a bezvětří. V nejvyšším bodě závodu byla teplota -7°C vítr o síle 10 m/s a snížená viditelnost vlivem mlhy.

S nástrahami počasí i trati si nejlépe poradil Michal Štantejský z pořádajícího oddílu těsně následován mladým Ondrou Fejfarem. Michal absolvoval celou trať ve výborném čase 47 minut 37,7 sekund.