Lyže, snowboard

LAAX OPEN 2021

Podnikem LAAX OPEN odstartovali dne 19. ledna 2021 špičkový snowboardisté ve freestylových disciplínách Slopestyle a Halfpipe seriál světového poháru. Jednalo se o první mezinárodní závody sezóny v předolympijské zimě, kde jde především o kvóty, snowboarding na nejvyšší úrovni a prestižní tituly. Kromě toho je LAAX OPEN oblíbeným podnikem mnoha jezdců.

JAMIE ANDERSON (USA) A NIKLAS MATTSSON (SWE) SE STALI VÍTĚZI LAAX OPEN 2021 VE SLOPESTYLE

První boje o titul byly na programu LAAX OPEN v podobě finále Slopestylu. V prvním finálovém závodě FIS Snowboard Tour 2020/21 ve Slopestylu se o stupně vítězů utkalo 8 finalistek a 12 finalistů. V dechberoucím finále s technicky náročnými jízdami triumfovali Jamie Anderson (USA) a Niklas Mattson (SWE), z kterého si každý odnesl prestižní titul OPEN a prize money ve výši 15 750 CHF.

LAAX je známý svými inovativními slopestyle tratěmi a tento rok nebyl výjimkou. 500 metrů dlouhá trať se 6 prvky začíná dvěma raily, tranny a dvěma jumpy. Posledním prvkem je kreativní překážka Watch. Jezdci byli unešení jak z trati, tak i z crew Snowparku LAAX.

V kategorii žen byla po první jízdě, ve které se všechny jezdkyně musely potýkat s nepříznivými povětrnostními podmínkami, v jednoznačném vedení Zoi Sadowski Synnott (NZL). Ta se dostala do čela před dvojnásobnou olympijskou vítězku Jamie Andersonovou (USA). Ve druhém kole se vítr uklidnil a dámy tak konečně mohly předvést svůj skutečný talent. Žádné z žen se však nepodařilo překonat skóre Zoi, která startovala ve své druhé finálové jízdě sice jako předposlední, ale stále v čele závodu. S vědomím, že Jamie Anderson je stále nahoře, se Zoi pokusila překonat své vlastního skóre z první jízdy – bohužel neúspěšně. Pak přišla na řadu Jamie Anderson, která předvedla našlapanou jízdu a ukázala, že umí jezdit pod tlakem jako nikdo jiný. Díky super hladké jízdě si na poslední chvíli doslova vybojovala nejvyšší skóre dne s 84,35 body, a tím i svůj pátý titul LAAX ve Slopestyle, po kterém jen těžko nacházela slova: „Jsem tak šťastná! Rozhodla jsem se všechno risknout a vyplatilo se. Velké poděkování patří pořadatelům LAAX a FIS Snowboard Tour! “ Na třetím místě se umístila Tess Coady z Austrálie.

Zkušený Niklas Mattsson ze Švédska zahájil finále mužů čistou a skvěle technicky zajetou jízdou, která mu vynesla 84,28 bodu. To stačilo k tomu, aby získal své první vítězství ve Světovém poháru ve Slopestyle, protože žádný z jeho konkurentů nedokázal překonat jeho skóre a sesadit ho tak z první příčky. Mimochodem, Mattsson je prvním švédským vítězem ve Slopestylu v LAAX od dob Chrisa Sörmana, který zvítězil na prvním Openu v roce 2005. Leon Vockensperger (GER) ohromil druhým místem a oslavil své první umístění na stupních vítězů ve Světovém poháru jízdou plnou elegance a parádiček. „Nemůžu uvěřit, že teď stojím na stupních vítězů společně se svými idoly. To je neuvěřitelné." Marcus Kleveland z Norska skončil na třetím místě. Vítěz semifinále, Švýcar Moritz Boll, skončil na 7. místě.

CHLOE KIM (USA) A YUTO TOTSUKA (JPN) SE STALI VÍTĚZI LAAX OPEN 2021 V HALFPIPE

Jakmile slunce zapadlo, reflektory ozářily impozantní superpipe v Crap Sogn Gion a mohl tak začít zlatý hřeb LAAX OPEN 2021, noční finále žen a mužů. V prvním závodě Halfpipe FIS Snowboard Tour 2020/21 byli jako vítězi nejprestižnější snowboardové soutěže na evropské půdě korunováni olympijský vítěz Chloe Kim (USA) a vítěz US Open 2020 Yuto Totsuka (JPN). Každý z nich si odnesl prize money ve výši 15 750 CHF.

Ženy zahájily finále na 200 metrů dlouhé trati v Superpipe. Zlatá medailistka z olympijských her mládeže z roku 2020, Mitsuki Ono, vedla po svém první jízdě s velkými náskokem před svými dvěma japonskými kolegyněmi. Jak obhájkyně titulu Queralt Castellet (SPA), tak i největší favoritka Chloe Kim (USA), nezvládly své jízdy, což hodilo obě největší favoritky na konec pole a slibovalo tak vzrušující podívanou. Španělka Castelletová do toho dala opět všechno, ale při pokusu o 1080 spadla i v druhé jízdě. Nakonec, ale přece. Vítězka semifinále Chloe Kim, která se chystala na start pipu z 5. místa, prokázala nervy z oceli, když předvedla nejlepší jízdu večera. Tu porotci ocenili 89,75 body (backside air, frontside 1080 tail, cab 720 weddle, front 900 tail, McTwist indy). To ji na poslední chvíli posunulo na špici s jasným bodovým náskokem. Neuvěřitelný výkon Chloe, která zde po téměř dvouleté pauze oslavila svůj návrat svým třetím titulem v LAAX OPEN: „Jsem tak vděčná, že jsem zvládla svou druhou jízdu, i když jsem byla naprosto nervózní. Jsem velmi ráda, že jsem zpátky!“ Mitsuki Ono (76,50 bodů) a Sena Tomita (75,75 bodů) z Japonska se umístily na stupních vítězů s mladou Němkou Leilani Ettelovou, která skončila ve finále na skvělém 4. místě.

Pak přišlo finále mužů, kterému dominoval hlavně souboj mezi Scottym Jamesem a Yutem Totsukou, který přinesl pravděpodobně nejvyšší úroveň jízdy v Halfpipe v historii snowboardingu. Ale zpátky na začátek: Nejprve předvedl Ruka Hirano (JAP) fenomenální jízdu, která ho vyšvihla do vedoucí pozice s 88,25 body. O tu ho však technicky náročnou jízdou (93,75 bodů) přival obhájce titulu Scotty James (AUS). První čtyři semifinalisté však byli v tomto okamžiku stále ještě nahoře, a to i včetně největšího Scottyho rivala, Yuta Totsuky (JAP). Devatenáctiletý japonský snowboardista předvedl vysoce kvalitní jízdu, která ho vyhoupla na 2. místo hned za Scottym (90,25 bodů). Ve druhé jízdě nenašel žádný další jezdec recept na to, aby se dotáhl na vedoucí skóre těchto dvou závodníků. Bylo však jasné, že Scotty i Yuto ze sebe vydají maximum, aby titul získali.
Scotty už své skóre nedokázal překonat. Ale Yuto ohromil rozhodčí takovou jízdou, jakou svět ještě nikdy neviděl. Možná dokonce nejlepší jízdou v Halfpipe vůbec: frontside 1440 frontside grab na první hit, následovaná kombinací, která se dnes Yutovi poprvé povedla – Switch frontside 1260, frontside grab do switch backside 1080 Weddle – a backside 1260 Weddle a frontside double 1260 frontside na poslední dva hity.

Yuto byl plný hrdosti: „Jsem tak šťastný, že jsem to kombo poprvé v životě udělal!“ Po třech 2. místech v řadě získal Yuto Totsuka v LAAX OPEN své první vítězství. Ruka Hirano (JAP) skončil na stupních vítězů na třetím místě a Němec Andre Höflich překvapil velmi silným výkonem, ale stupně vítězů mu bohužel unikly 4. místem. Třem Švýcarským jezdcům se nepodařilo využít výhody domácího prostředí a nejlepší z nich, David Habluetzel, tak skončil až na 6. místě.

LAAX OPEN 2021 skončil vzrušujícím a ze sportovního hlediska vrcholným zážitkem, který se tímto třetím nočním finále a 17. finále v Pipe v OPEN Contest v Crap Sogn Gion jistě zapíše do historie LAAX.