Ostatní

Adrenalin Cup 2008 - výsledky a hodnocení

Dvanáctý ročník extrémního závodu čtyřčlenných štafet se povedl po všech stránkách. Slunné počasí provázelo na závodu rekordních 52 týmů, 45 mužských a 7 ženských.
23. 6. 2008 Fotek: 78

Značné bylo i množství diváků, které vedle jedinečného sportovního zážitku bavil i pestrý doprovodný program. Závod měl jako každoročně připraven několik alternativních variant, ale nakonec nemuselo dojít k žádné změně v pořadí či místa konání jednotlivých disciplín. Oproti minulému ročníku se uskutečnila část paraglidingu, vítr na největrnější hoře České republiky, Lysé hoře, dosahoval průměrné rychlosti 6 m/s, v nárazech 10-12 m/s, postupem dne se zklidňoval na cca 7 m/s. Pro paraglidisty byl let adrenalinovou záležitostí, i pro předního českého paraglidistu Tomáše Ledníka nebyl procházkou růžovým sadem: „Foukal silný vítr, bylo to pro otrlejší.“. Ostravicí tekla voda vypouštěná z přehrady Šance rychlostí 13m3/s a kajakáři museli po eskymáckém seskoku z pět metrů vysoké rampy zdolat celkem 16 slalomových branek a pět kilometrů divoké řeky.

Na konečné výsledky si napjatí sportovci i diváci museli počkat, penalizace za kajak zamíchala pořadím v ženské i mužské kategorii. Pohár za první místo z rukou hejtmana Moravsko-slezského kraje Ing. Evžena Tošenovského převzal v mužské kategorii tým Internet Billboard/OpavaNet. Díky vyrovnaným výkonům všech členů štafety skončilo stříbro v rukou týmu Pearl Izumi/Nutrend. Bronz vybojoval loňský vítězný tým Toyota s Jurajem Klejou, absolutní slovenská špička mezi paraglidisty.

Soutěžilo se nejen o pořadí týmů, oceněny byli také nejlepší jednotlivci ve čtyřech disciplínách mužské i ženské kategorie. Nejlepší výkon v běhu do vrchu podal Robert Krupička, Michalu Šotkovi se povedlo na padáku nejrychleji sletět z vrcholu Lysé hory, Martin Horák byl nejrychlejším cyklistou, Kamil Mrůzek z týmu Space sjel nejrychleji pětikilometrový úsek řeky Ostravice. Odměnou pro nejlepší jednotlivce ve všech kategoriích byly tiskárny Epson.

Vavříny vítězství ovívaly v ženské kategorii tým DKNV stavební ženy. K vítězství přispěl velkou měrou výkon paraglidistky s nejlepším časem závodu Hany Pelčákové. Dalšími vítězkami jednotlivých kategorií byly Pavla Matyášová z týmu Bojovnice v běhu do vrchu a dvě závodnice z týmu X-iont, loňská vítězka, olympionička ze Salt Lake a vicemistryně v MTB maratónu 2006 Ilona Bublová a jedna z předních českých kanoistek Kateřina Vacíková. Druhé místo v pořadí týmů obsadil tým Bojovnice, na bronzovém stupni vítězů se postavil tým bike24.cz.

Hlavními cenami závodu byly PRIZE MONEY ve výši 100 000,- Kč, kola Author, měsíční pitný režim Mattoni, zapůjčení vozů Toyota, letenky a dalších hodnotné odměny. Hlavním partnerem závodu byl projekt SPACE Česká pojišťovny.

Hodnocen byl také nejlepší čas výjezdu MTB na Lysou horu, horskou prémii v podobě kola Author získal trojnásobný účastník Giro d´ Italia a Vuelty Jan Hruška z týmu Space, v ženské kategorii Alena Konečná z týmu Bojovnic.

SPACE Adrenalin Cup nestojí jen na vrcholných výkonnech, ale i na sportovním duchu. Proto se pořadatelé rozhodli ocenit obětavost dvou běžců, Tomáše Slavaty a Davida Warouse, kteří pomohli svému soupeři, který při běhu na 1324 m.n. vysokou Lysou horu přecenil své síly. Cenou Fair Play byla vedle všeobecného uznání kola značky Author. Závodníci je obratem věnovali dvou členům pomocné hlídky, kteří při záchranné akci také pomáhali.

Mimo závod běželi na Lysou horu dva závodníci z dětského domova, Jan Hula a Vladimír Liška. Sklidili obdiv za svou odvahu a Adrenalin Cup se těší na jejich účast v budoucích ročnících. O organizaci jejich běhu se staral snowboardista, 13. muž OH v Turíně, Michal Novotný, zakladatel Fondu sportovců při Nadaci Terezy Maxové. Sám si zajezdil v týmu Fondu sportovců na Ostravici, po závodě okomentoval náročnost kajakářské části: „Překvapil mě slalom, došly mi síly. Voda byla fakt dost studená.“

Diváci na hřišti v Ostravici viděli po startu běžců působivé přistání padáčkářů, jejich následný adrenalinový doběh s padákem, předávku cyklistům a cílový doběh kajakářů do cíle. Mimo to byl pro ně připraven bohatý doprovodný program. Exhibiční skoky na trampolíně v podání akrobatického skokana na lyžích Lukáše Vokatého, skoky s padákem v režii parašutistů Sky acro týmu, oblíbený Radegast adrenalin park s nafukovacími zábavnými atrakcemi, či exhibice na U-rampě v podání Jenyho Valenty a jeho týmu diváky nadchly. Návštěvníci měli možnost zkusit si různé lanové aktivity či skoky na trampolíně. Den plný zábavy a adrenalinu byl ve velkém stylu završen Radegast Adrenalin After party, která bude vysílána v sobotu 28.6. v pořadu Noc s Andělem České televize. Obrovským potleskem se loučila skupina Děda Mládek Illegal Band, úspěch sklidily i skupiny Medvěd 009, Robson, dívčího kvarteto Kapriola a závěrečné sety DJ Frikyho, který držel hřiště v Ostravici na nohou do ranních nedělních hodin.

Ostravice se už těší na další ročník Adrenalin Cupu!