Ostatní

Ještěd Skyrace 2017 ovládl Fejfar

Sobota 15.4. patřila otevření tuzemské skyrunningové sezony. Pod Ještědem se od ranních hodin začali scházet nadšení běžci, kterých nakonec do závodu nastoupilo více než 500 včetně kompletní české špičky. Bylo se tedy na co těšit. Očekávaný nejlepší čas…
12. 6. 2017

Sobota 15.4. patřila otevření tuzemské skyrunningové sezony. Pod Ještědem se od ranních hodin začali scházet nadšení běžci, kterých nakonec do závodu nastoupilo více než 500 včetně kompletní české špičky. Bylo se tedy na co těšit. Očekávaný nejlepší čas měl atakovat hranici dvou hodin. Veškeré zázemí závodu vyrostlo na parkovišti pod Ještědem. Pro návštěvníky byl připravený bohatý doprovodný program, kapely a velkokapacitní stan s občerstvením.

Na účastníky, mezi kterými nechyběl ani reportér Adrex.com Adam Gutwirth, čekala technická trať dlouhá 24,5 km s vertikálním převýšením 1600 metrů, což jsou parametry vzbuzující respekt. Závod byl připraven nejen pro profesionální běžce, ale pro každého nadšence běhu po trailových stezkách. Závod nabídl to nejlepší z ještědského hřebene. Letos byl vyhlášen jako mistrovství ČR ve SkyRace v kategoriích dopělí, U20 a junioři.

Závod začal v 11 hodin hromadným startem všech skyrunnerů za ideálního běžeckého počasí. Přiostřilo krátce po startu, kdy trať začala stoupat po černé sjezdovce. Následoval krátký rychlý traverz a poté to, co si běžci na zahřátí vyběhli, opět sestoupali. Stoupáním se doběhlo k první občerstvovací stranici na Pláních pod Ještědem, kolem které závodníci probíhali ještě jednou při zpáteční cestě před prvním výšvihem na vrchol Ještědu. Zajímavým úsekem trati byla cesta na Ájin průsmyk, tvrdá zkouška již ubývajících sil v prudkém stoupání. Následná sekce zpět na Pláně skýtala krásné výhledy střídavě na obě strany z ještědského hřebene a svižným tempem vedla závoďáky k vrcholu dominanty Liberecka. V těchto místech měli hobíci teprve před prvním stoupáním na vrchol, zatímco první závodníci již směřovali zpět k závěrečnému seběhu. Výstup na Ještěd byl vedený kamenitým polem, což bylo jedno z nejatraktivnějších míst závodu i pro diváky. Ti v těchto místech hlasitě povzbuzovali závodníky a hnali je kamenným mořem vzhůru do oblak. Technický seběh z vrcholu zavedl běžce přibližně o 400 výškových metrů níže a dal jim tak možnost vychutnat si znovu plnohodnotný výšvih na vrchol. Ten vedl opět kamenným polem, ale z druhé strany vrcholu. Podruhé na Ještědu! Zdá se, že to nejtěžší už měli všichni za sebou, ale do cíle zbývalo ještě 3,5 km, které nedaly nikomu nic zadarmo, zvláště pak závěrečný seběh pod lanovkou.

Ve skvělém čase těsně pod dvě hodiny protnul cílovou pásku Ondřej Fejfar, mezi ženami byla nejrychlejší Pavla Schorná.

Krásný závod s vynikající atmosférou provedl účastníky těmi nejlepšími terény v okolí Ještědu s různorodým povrchem od kamenů po kořeny. Některé úseky trati byly ještě vzhledem k dlouhé zimě pokryty sněhovými poli. Ostrá stoupání střídaly běhavé traverzy a náročné seběhy. Celý SkyRace si užili jak profesionálové, tak amatéři a právě jim všem patří velká poklona, protože tento extrémně těžký závod byli schopni dokončit.

No a co se teda letos povedlo?
ZNAČENÍ TRATĚ - Myslím, že jsme udělaly zase další kroky, aby nikdo z vás nezabloudil a snad se to taky povedlo. Jasně, že byly opět některá místa, která by chtěla o dobrovilníka nebo šipku navíc, vím o nich. Polepšíme to.
ZÁZEMÍ - Opět jsme ho trochu zkrášlili a snad bylo i útulné. Přidali jsem umývárky, šatny pro dámy i pány, atrakce pro děti, časomíru se super aplikačkou, lepší "look" startovní a cílové rovinky. Snad se líbilo.
POČASÍ BĚHEM ZÁVODU - Dokázal jsem pro vás letos zajistit myslím ideál počasí na celou dobu závodu. Nestálo to málo, ale stálo to za to!:)

No a co se teda nepovedlo?
NEDOSTATKY NA TRATI - To, že jsme mohli na některých místech postavit směrovčíka už jsem psal. Že nám kousek trati někdo strhal musíme taky nějak ohlídat a doznačit (btw. pokud uvidíte někde někoho, jak přeznačuje trať závodu, tak mu dejte dělo i za mě!).
POČASÍ NA VYHLÁŠENÍ - OK přiznávám. Peníze na zajištění celodenního sluníčka jsem nesehnal, tak to prostě před 17hod pustili a trochu nám zapršelo. Škoda no. Ještě hodinku vydržet a bylo by to ideální! Zkusím poladit na 2018!
Ale zase na druhou stranu, nebuďme nenažraní že. V neděli ráno při balení areálu pod Ještědem sněžilo a odpoledne bylo nahoře bílo! Slušnej apríl.:)
DROBNOSTI - Možná mohla být někde u Šámalů ještě jedna drobná občerstvovačka. Zapřemýšlíme.
Utvořila se nám docela fronta u registrací při hlavním návalu. Posílíme.
A takový docela příjemný problém - došel nám merchandize. Nečekali jsme to a moc mile jste nás potěšili, jaký byl o JĚŠTĚD SkyRace® hadříky zájem. Objednáme, nakoupíme.
Na koho se nedostalo, tak se podívejte na náš web do sekce MERCHANDIZE, kde je možné vše objednat.
A pro OBROVSKÝ zájem o naše nové červené pletené čepice a čelenky je snad budeme muset udělat i pro vás nebo co:) Původně dělané pouze pro organizační tým. OK půjdeme i public:)

Tréninkové kempy

Pokud jsme Vás naladili na další závodění, poznamenejte si datum 1.9.2017, kdy bude spuštěna registrace na prosincový WINTER SkyRace®2017. Pokud chcete výkonostně růst, nabízí se tréninkové kempy pod hlavičkou TRAILCAMPS. První začíná již 16.5.2017 v Rakousku v NP Vysoké Taury. Vařit pro vás bude opět Ivan Rybařík a jeho ČISTÝ SPORT.