Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde Úvod » Země » Horolezectví » Články » 12. ročník festivalu Hory a mesto sa začne už o dva dni

12. ročník festivalu Hory a mesto sa začne už o dva dni

Tohtoročný medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto sa začne už o dva dni, v stredu 6. apríla 2011 v bratislavskom Auparku a v multiplexe Palace Cinemas.
12. ročník festivalu Hory a mesto sa začne už o dva dni

Jeho ponuka – s päťdesiatkou filmov, vyše dvadsiatimi cestovateľskými prednáškami, sprievodným programom a zaujímavými hosťami je tak bohatá, že obľúbený festival bude mať tohto roku o deň viac; potrvá až do 10. apríla 2011. Vstupenky sú už v predaji, program je zverejnený na stránke www.horyamesto.sk, filmy sú pripravené a hostia mieria do Bratislavy. Organizátori majú pre návštevníkov zopár rád a tipov, čo si určite netreba nechať ujsť.

Film, korý Vám pustíme až trikrát - Najviac možností, až tri, budú mať diváci festivalu, aby si pozreli film Mazungu – prvý splav celej dĺžky rieky Kongo. Film rozpráva príbeh samotného režiséra, Brita Phila Harwooda, ktorý sám splavil na kanoe africkú rieku Kongo. Bola to päťmesačná a 4700 kilometrová sólo expedícia tohto dobrodruha.

Jediný animovaný film festivalu - Festival má vo svojej ponuke aj jeden animovaný film. Volá sa Temné horizonty a to najvzácnejšie na ňom je, že je výtvorom detí z americkej umeleckej školy vo veku od 12 do 14 rokov. Film hovorí o ropnej katastrofe v Mexickom zálive a jej dopadoch na životné prostredie. (štvrtok 7. 4. 2011 o 17.00 hod.)

Najkratší film s najvyšším počtom záberov - Len päť minút, ale zato 1400 záberov má nevšedný film nemeckého režiséra Christopha Rehageho s názvom Veľmi dhá cesta. Film je časozberným hutným dokumentom o prechode krížom Čínou počas jedného roka. (štvrtok 7. 4. 2011 o 17.00 hod.)

Maok a jeho živý koncert pred filmovým plátnom - V rámci sekcie Zem prinesie festival nevšedný večer. Živý koncert multiinštrumentalistu Maoka priamo v kinosále Palace Cinemas. Maok robil hudbu k viacerým filmom tohto žánru. Preto bude jeho koncert podfarbený filmovými klipmi, ukážkami z filmov Pavla Barabáša, Roba Rajchla a iných. (sobota 9. 4. 2011 o 19.00 hod.)

Z festivalu domov na novom bicykli - Počas festivalu sa budú môcť jeho diváci zapojiť do ankety, v ktorej stačí vyplniť jednoduchý dotazník a hodiť ho do škatule. Anketa je zlosovateľná a hlavnou cenou je horský bicykel od známej firmy Kaktus Bike.

Fotosúťaž - Do tohtoročnej fotosúťaže festivalu Hory a mesto sa prihlásil rekordný počet fotografií – až 1133, čo je niekoľkonásobne viac ako po minulé roky. Súťaž má tri kategórie: 1. Horské športy, 2. Horská kultúra/ľudia, 3. Horská krajina (panoráma- flóra – fauna). Štvorčlenná porota s predsedom Pavlom Breierom, profesionálnym fotografom, ktorý sa zaoberá najmä dokumentárnou fotografiou a reportážou, rozhodla o víťazných fotografiách. Tie, ako aj širší výber súťaže budú tvoriť výstavu, prístupnú tak pre divákov festivalu, ako aj pre bežných návštevníkov Auparku. Vyhlásenie výsledkov sa uskutoční v prvý deň festivalu, v stredu 6. 4. 2011 o 17.30 hod.

To najlepšie nakoniec - Festival uzavrie premietnutie víťazných filmov vo všetkých kategóriách. V nedeľu10. 4. 2011 v dvoch kinosálach o 20.30 hod.

Hosť Piotr Pustelnik z Poľska a jeho všetky osemtisícovky sveta - Piotr Pustelnik je v súčasnosti jeden z najvýznamnejších poľských aj svetových himalájistov, ktorý vyliezol na všetky osemtisícovky sveta a stal sa 23. človekom na svete, ktorému sa to podarilo. Na festival Hory a mesto pricestuje po prvý raz, jeho prednáška má názov 20 rokov v Himalájach – môj lezecký život. (nedeľa 10. 4. 2011 o 17.00 hod.)

Možno nám hosť Beat Kammerlander prezradí, čo dáva do svojho legendárneho Elixíru mladosti - Beat Kammerlander patrí historicky medzi najlepších skalných lezcov s ťažkými práskami na skalkách, hrôzu naháňajúcimi sólami, pochybne odistiteľnými cestami vo väčších či menších stenách, a s najťažšími cestami vo veľkých alpských stenách. Alpská legenda Beat Kammerlander uvedie v piatok 8. apríla 2011 film o lezení a svojej životnej filozofii s názvom Život vo vertikále, ako aj svoju rovnomennú multimediálnu prezentáciu. V priestoroch partnerského Auparku mu organizátori fetivalu usporiadajú aj špeciálnu autogramiádu pre jeho fanúšikov. Beat Kammerlander – športovec Adidasu sa chystá v čase festivalu vyliezť aj so svojím mladším lezeckým kolegom Adamom Ondrom najťažšiu cestu na Slovensku na Alternatívnej stene.

Slovenská vodáčka Luciša Hollá o splnenom sne - Festival bude tohto roku hostiť aj domácu vodáčku, majsterku sveta v raftingu Lucišu Hollú. V prezentácii pod názvom Grand Canyon – splnený sen porozpráva o splave rieky Colorada v úseku Grand kaňonu, jednom z najkrajších kaňonov sveta, kde strávila dvadsaťjeden dní na divokej rieke a prešla na lodi 350 km. (štvrtok 7. 4. 2011 o 20:30 hod.)

Čo čaká divákov na úvod festivalu Hory a mesto 2011 - Festival otvoria v stredu 6. apríla 2011 o 19.00 hod. tri slovenské filmy s osobnou účasťou tvorcov, z toho dva v premiére. Medzi nimi čerstvo dokončený dokument Rasťa Hatiara Dotknúť sa Denali. Pozoruhodný film lezca, filmára a právnika v jednej osobe predstavuje expedíciu dvanástich Slovákov, ktorí vlani zdolali najvyšší vrch Ameriky Mount McKinley na Aljaške. Je to prostredie s extrémne náročnými podmienkami na výstup, a o to náročnejšími podmienkami na autentické filmárske zdokumentovanie. Ďalšou premiérou bude uvedenie filmu Tatras Wild Ride v réžii Michala Babinca o prvom splave Studeného potoka vo Vysokých Tatrách. Okrem slovenských členov posádky splav zdolal aj významný americký kajakár Tao Berman. Film ponúka pôsobivé zábery na vodu, panenskú prírodu a to všetko v atmosfére nebezpečia a extrémnych situácií, ktoré celému filmu dodávajú mimoriadnu akčnosť. Tretím filmom na úvod festivalu je poetický pohľad na hrebene Nízkych Tatier režiséra Braňa Molnára s názvom Nízke Tatry, srdce Slovenska. Pred jeho kamerou sa vystriedali ľudia rôznych koníčkov aj profesií, ktorých spája láska k prírode, špeciálne k Nízkym Tatrám – ornitológ, bača, ochranár, chatár, lyžiar a ďalší.

Prvý večer festivalu bude patriť tiež multimediálnym prezentáciám. Vilis Šujan a Gabo Čmárik predstavia Ľadové lezenie v Canadian Rockies – svoje príbehy a skúsenosti z lezenia v jednej z najväčších a najslávnejších oblastí ľadového a mixového lezenia na svete.

Na pódiu (based camp) v centrálnom foyer Auparku bude už od 17.30 hod. vyhodnotenie fotografickej súťaže a kultúrny program, v rámci ktorého vystúpi skupina Vertigo so svojím pôsobivým tanečno-akrobatickým vystúpením. Divácky atraktívny program, na stuhách, medzi nebom a zemou upozorní nielen divákov festivalu, ale aj bežných návštevníkov Auparku, že sa začína festival Hory a mesto.

Festival bude už od jeho začiatku sledovať Jesse Guthrie - Jesse Guthrie je americký lezec, ktorý je jedným z priekopníkov športového lezenia v USA. V osemdesiatych rokoch vylezol jednu z prvých amerických 5.14a. Je blízkym priateľom a spolulezcom Jeffa Lowa. Je tiež spisovateľom, ktorý vydal štyri romány a vlani dokončil autobiografiu s názvom Život kočovného lezca. Na festivale premietne Jesse Guthrie fotografie a porozpráva svoje príbehy, ako sa popri cestovaní a hľadaní dobrodružstva stal jedným z priekopníkov športového lezenia v USA. Na festivale Hory a mesto bude mať svoju premiéru. Okrem prezentácie bude aj členom filmovej poroty.

Tipy na cestokluby – od Himalájí, cez ostrovy Rab a Krk, ďalej do Afriky a skončiť doma na Devíne - Jedna celá kinosála multiplexu Palace Cinemas bude patriť cestoklubom. Tie prostredníctvom multimediánych prezentácií a pútavého rozprávania priblížia divákom skúsenosti a zážitky dobrodruhov, športovcov a cestovateľov. Napríklad v rámci bloku Krajina a ľudia Himalájí to budú dve zaujímavé prednášky. Jedna z nich – Arunachaleradesh – bude patriť profesionálnemu fotografovi a cestovateľovi Robovi Kočanovi, ktorý tak predstaví neprístupnú oblasť nádhernej panenskej prírody, ktorá zostáva pre bežných turistov neodhalená. (piatok 8. 4. 2011 o 21.00 hod.)

V ďalšom bloku predstaví Milan Mráz svoju cestu na kajaku okolo ostrovov Rab a Krk. (sobota 9. 4. 2011 o 18.00 hod.) V bloku s názvom Stretnutia s inými kultúrami priblíži divákom Henrich Krejča africký Sudán a Jozef Terem Západnú Papuu, obe prednášky určite zaujmú rozprávaním o pôvodnom obyvateľstve a ich spôsobe života v oboch oblastiach. (nedeľa 10. 4. 2011 o 19.30 hod.) O vyše tridsaťdňovej ceste po hrebeni Karpatského oblúka z Dukly na Devín budú hovoriť Lucia Ondrejkovič Obenau a Martin Ondrejkovič, ďalej so svojím rozprávaním naviaže Viera Poláková, ktorá má s Karpatským oblúkom skúsenosti z jeho Rumunskej časti. (štvrtok 7. 4. 2011 o 21.00 hod.)

Už tradične výber programovej ponuky poputuje za divákmi do ostatných slovenských miest, ako aj do susedného Česka, Maďarska a Poľska. Festival sa už vyše desať rokov teší veľkej priazni fanúšikov, ktorých je z roka na roka viac.

Podrobnosti o festivale zverejňujeme aj na webovej stránke www.horyamesto.sk, festival má tiež svoj profil na Facebooku. Na webstránke festivalu nájdete aj fotografie v tlačovej kvalite.

Komentáře k článku

Žádné příspěvky. Buďte první, kdo přidá komentář.

Přidat příspěvek

Maximální počet znaků pro zprávu je 1000. Napsáno znaků: 0

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (29.5 + 10.3) *

Fórum

Tragicka nehoda na Barbore (Potápěčské fórum)

26. 2. 2020 00:08 NickstabsJW

<a href="http://retinaotc.com/">retin a 05</a> <a href="http://clomidpill.com/">cl…

Leistungsstarke POE Items helfen Ihnen dabei, Schä... (Potápěčské fórum)

25. 2. 2020 12:16 marks

thanks for your best efforts. Here is a app Hala Play Apk. it is the application that offers you multiple customized i…

Leistungsstarke POE Items helfen Ihnen dabei, Schä... (Potápěčské fórum)

25. 2. 2020 12:13 marks

i really appreciate your best efforts for us. thanks.

Bazar

today match result prediction (Horolezecký bazar)

26. 2. 2020 13:12 today match result prediction

Thanks for providing the information with this post. The post is very nice! By the way, I want to share with you informa…

MAMMUT Samurai vel. 7,5 (Horolezecký bazar)

26. 2. 2020 12:45 Sasha Smith

Amazing information related to yahoo mail and aol mail I am sure its the best and very easy to read and understandable.

MAMMUT Samurai vel. 7,5 (Horolezecký bazar)

26. 2. 2020 11:08 kery

How can you get started with webroot.com/safe? Well, you can find the keycode based on how the Webroot Antivirus works.…

Seznamka

Zacatecnice Via Ferraty Liberecko a okoli (Horolezectví - hledám spolulezce)

26. 2. 2020 12:06 ErarmaDrispSA

online casino slots <a href=" http://onlinecasinosgtx.com/ ">casino game </a> free slots

Zacatecnice Via Ferraty Liberecko a okoli (Horolezectví - hledám spolulezce)

26. 2. 2020 11:08 JoestabsQH

<a href="https://retinaotc.com/">prednisone 20 mg tablets coupon</a> <a href="https://prop…

edward kortiz (Speleologie)

26. 2. 2020 09:43 Linksys range extender setup

Thanks for sharing all this I really feel so glad to see this. I am a service provider of Linksys extender setup issue.…

Horolezectví, Parašutismus, Potápění, Bungee, Canyoning, Freeskiing, Kajaky, Kiteboarding, Paintball, Rafting, Speleologie