Kajaky, rafting

Irské závody ve sjezdu na divoké vodě

Ve dnech 11. až 17. února se tréninková skupina Lukáše Novosada zúčastnila přípravného vodáckého kempu v Irsku. Součástí soustředění byla i účast na závodě Aghade Wild Water Race.
22. 2. 2010 Fotek: 6

Celkem jedenáctičlenná skupina vodáků z Českého Krumlova, Českých Budějovic, Prahy a Lukavic vyrazila do Irska na pozvání klubu WWKC Dublin. Sraz byl naplánován na čtvrtek 11. února 19:00 na pražské Ruzyni. Nakonec jsme se sešli všichni a potřebné formality zvládli vyřešit. Do Dublinu jsme přiletěli před půlnocí tamního času (CET -1 hod). Na letišti nás vyzvedl náš hostitel Martin McCarthy. Po příjezdu do jeho skromného příbytku jsme našli vhodná místa ke spaní a po malé welcome party rychle ulehli ke spánku.

V pátek byly na programu dva tréninky na vodě. Pro mnohé z nás to bylo první seznámení s vodou po dvouměsíční pauze. Dopolední i odpolední trénink měl za cíl projet se na vodě před sobotním 30-ti minutovým závodem. Po odpoledním tréninku jsme se vydali do centra Dublinu na procházku a jedno tradiční pivíčko Guinness.

V sobotu časně ráno nás u Martina doma vyzvedl mikrobus, kterým jsme se přepravili cca 60 km k řece Aghade, kde se konaly závody. Při prvním pohledu na řeku jsme hned pochopili o co tady půjde. Málo vody, hodně mělčin. Řeka svým charakterem připomínala asi nejvíce Malši nad Římovem za malé vody. Cestou bylo nutné překonat jeden jednoduchý jez. Nejnáročnější pasáž byla sprintová trať před cílem, kde se nacházela jedna pobořená „naváděcí šlajsnička“ a peřejka „cedník“ nad mostem. Trasu závodu jsme si jednou sjeli tréninkově,pak jednou naostro. Po závodě jsme si ještě párkrát projeli trať sprintu na neděli. V kategorii C1 mezi muži zvítězil Lukáš Novosad, druhý dojel Keith Mc Guirk a třetí místo obsadil Karel Rašner. V kategorii C1 junioři vyhrál Conor Healy, 2. až 3. místo obsadil Antonín Haleš a Jack Mc Cabe. Deblovou kategorii doslova bezkonkurenčně ovládla nově vzniklá posádka Michal Cuc, Jan Zdráhal. Po návratu do našeho přechodného domova proběhl prestižní přátelský fotbalový zápas Blacks vs. Colours. Večer jsme byli rodiči juniora Jacka Mc Cabe pozváni na večeři. Vynikající pohoštění v prostředí jejich stylového domu bylo nejlepší tečkou za celým dnem.

K nedělním sprintům jsme opět vyrazili časně ráno. Dvě tréninkové jízdy za mrazu nás dostatečně nabudili k heroickým výkonům. Sprint se jel klasicky na dvě kola, jejichž časy se sčítají. Zpestřením byl open jednokolový závod C2, kterým jsme chtěli tuto kategorii zpopularizovat. V kategorii C1 muži opět zvítězil Lukáš Novosad. V juniorech zvítězil Conor Healy a druhé místo obsadil Antonín Haleš před Jackem Mc Cabe. V závodě C2 zvítězili Michal Cuc a Jan Zdráhal, druhé místo obsadili Karel Rašner a David Jirka, třetí skončili Tomáš Vaněček a Libor Peška, čtvrté místo Martin Novák a Antonín Haleš a místo páté Lukáš Novosad a Tomáš Koudelka. Po skončení závodu proběhlo vyhlášení výsledků v útulné garáži na místní farmě. Večer byla na počest naší návštěvy uspořádána večeře ve West County Hotel. Večeře o 4 chodech byla pro nás mile překvapila a podle hesla „Toho bohdá nebude, aby český jezeďák od stolu utíkal!“, jsme se statečně popasovali se vším, co nám bylo naservírováno.

Zbývající dva dny pobytu jsme věnovali zejména vodáckému tréninku. V pondělí ráno proběhl skupinový trénink sprintu včetně video rozboru. Přes oběd jsme navštívili místní univerzitu Trinity College Dublin, jejíž historické budovy, zejména knihovna, v nás zanechali hluboký kulturní zážitek. Odpolední fázi tréninku jsme díky vydatnému obědu v centru Dublinu zvládni absolutně bez problémů. V úterý dopoledne jsme sjeli 15 km řeky Liffey. Je to řeka s mnoha jezy, z nichž některé byly sjízdně a jiné se museli bohužel obnášet. Odpolední fáze tréninku, 3 x 7 min, uzavřela naše vodácké snažení na tomto ostrově. Večer jsme vše stylově zakončili v posilovně při kruhovém tréninku s borci z místního oddílu. Po posilovně proběhla hromadná konzumace pizzy v domě našeho hostitele. Po rozloučení se s místní vodáckou komunitou nastal čas uklidit dům, pár hodin se prospat a ve 3:30 jsme taxíkem vyrazili na dublinské letiště, odkud nám v 6:25 letělo letadlo zpět do zasněžených a zamrzlých Čech.

Celá akce se uskutečnila díky vynikajícím vztahům Lukáše Novosada a irských kanoistů. Naši hostitelé se o nás opravdu znamenitě postarali a poskytli nám veškeré potřebné zázemí, včetně zapůjčení lodí. Děkujeme.