Horolezectví

Mistrovství Evropy ve skialpinismu 2009

Zahajovacím závodem ve vertical race (pouze výstup) začalo 20.2. 2009 Mistrovství Evropy ve skialpinismu v italském Alpagu. Závodilo se ve všech kategoriích – kadeti, junioři, espoáři a dospělí.
26. 2. 2009 Fotek: 10

Za účasti dvou kadetů, tří juniorů, jednoho espoára, dvou žen a tří mužů z České republiky závodilo na náročné tratích v oblasti Tambre celkem 113 mužů a 60 žen. Na trati dlouhé cca 2,8 kilometrů s převýšením 590 metrů pro kadety a espoári a 3,9 kilometrů s převýšením 980 metrů pro seniori. Tento závod skončil úspěchem Čechů v mladších kategoriích. Karolína Grohová obsadila v kategorii juniorek vynikající druhé místo.

• 40. Hepnar Josef - Česká republika - 0:47:12

Druhým závodem, závodem štafet pokračovalo Mistrovství Evropy ve skialpinismu v italském Alpagu. Tratě byly připraveny ve dvou okruzích pro kombinovanou kategorii kadetů a juniorů, žen a mužů. Kategorie mládeže závodila ve tříčlenné štafetě, ženy také ve tříčlenném družstvu a muži ve čtyřčlenném družstvu. Každý závodník absolvoval v průběho obou okruhů dvakrát stoupání na pásech s jedním výstupem bez lyží a dva náročné sjezdy. Za účasti sedmi štafet mládeže závodilo jedno družstvo ČR ve složení Grohová, Švec a Groh. Naše družstvo se umístilo na 5. místě. V ženách Česká republika neměla obsazení. V mužích startovalo družstvo ve složení Duch, Štantejský, Hepnar Jan a Hepnar Josef a umístilo se na 10. místě.

• 10. Česká republika

Třetím závodem družstev pro kategorie mužů a žen pokračovalo Mistrovství Evropy ve skialpinismu. V údolí Costone di Valgrande byly vyznačeny tratě s celkovým převýšením 2403 m o délce 21 kilometrů v nadmořské výšce okolo 2000 metrů nad mořem. Trať byla vytyčena se čtyřmi náročnými výstupy a se čtyřmi neméně náročnými sjezdy. Závod probíhal za slunečného počasí se společným startem pro muže i ženy. České barvy hájilo jedno družstvo žen a dvě družstva mužů.