Kola, BMX, MTB

Nejnáročnější MTB etapový závod – Cape Epic 2014 je v cíli

Jedenáctý ročník slavného jihoafrického etapového závodu Absa Cape Epic 2014 dnes zakončila závěrečná, 67 kilometrů dlouhá poslední etapa. Letošní ročník Cape Epic, považovaný odborníky za nejtěžší etapový závod na horských kolech na světě, se uskutečnil od 23. do 30. března 2014 a v náročnosti si nezadal s předchozími ročníky. Parádní a tradiční MTB akce opět přilákala více než 1.200 vyznavačů závodů horských kol z celého světa. V hlavním závodě se jako každoročně soutěžilo ve dvoučlenných závodních týmech.
30. 3. 2014

Pro českého čtenáře je velmi potěšitelné, že prim v tomto světově uznávaném MTB klání hrají také čeští závodníci. Letošní ročník dokázali hned dva z nich dosáhnout na medailové umístění. Kristián Hynek se stal po boku Němce Roberta Mennena (oba startující za tým Topeak-Ergon) dokonce letošním celkovým vítězem!

Robert Mennen (vlevo) a Kristián Hynek s hlavní cenou

V dnešní sedmé a závěrečné etapě si dvojice celkem v klidu dokázala pohlídat soupeře a podržet si tak více než desetiminutový náskok z předchozích dnů. Pro oba je to jejich první vítězství v kariéře. Davy nadšených jihoafrických fanoušků v cíli bouřlivě přivítali také tým Scott Factory Racing (Gerty Heyns a Matthys Beukes), když oba jeho jezdci jsou domácí a bylo to poprvé v historii závodu, kdy se jihoafrickým závodníkům podařilo zvítězit v závěrečné etapě.

Vítězové Absa Cape Epic 2014 – Robert Mennen a Kristián Hynek

“Byla to pro mě velká satisfakce za loňský rok,” řekl po závodě Robert Mennen v narážce na jeho obrovskou smůlu v desátém ročníku Absa Cape Epic (2013), kdy si po velmi kvalině rozjetých etapách v jednom ze sjezdů zlomil klíční kost a závod pro něj tak skončil.

“Ale ani dnes tomu nemohu uvěřit, že jsem zvítězil v tak náročném závodě … je to pro mě opravdové splnění snu,” řekl Mennen, který v Cape Epic letos nastoupil již potřetí.

Pro Kristiána Hynka to naopak byla premiéra. O to cennější je jeho triumf. Svěřil se, že měl před poslední etapou velké potíže nervozitou vůbec usnout: “Ohromně se mi ulevilo, když jsme dnes konečně dorazili za cílovou čáru, obzvláště po problémech, které nás provázely v některých předchozích etapách. Dneska naštěstí všechno šlapalo, jak mělo.”

Letošní trasa Absa Cape Epic měřila 718 km a zahrnovala 14 850 metrů pěšího stoupání s koly. Závodu se zúčastnili vedle celé řady domácích nadšenců také profesionální týmy z celého světa. Osmidenní závod vedl jezdce po území jihoafrického Západního cípu. Závod odstartoval prologem v okolí vinařské oblasti Meerendal Wine Estate v Durbanville a byl dnes zakončen v další slavné vinařské oblasti Lourensford Wine Estate v Somerset West. Trasa byla pro 1200 účastníků opět zcela originální oproti předchozím ročníkům.

Závod Absa Cape Epic je nejsledovanějším televizním přenosem na světě pokud jde o závody horských kol.

Zdroj: Absa Cape Epic   Foto: Absa Cape Epic media pool  Video: Youtube