Kola, BMX, MTB

Pavel Boudný zvítězil v 1. ročníku Bike Čeladná

V neděli 1.6.2014 byla obec Čeladná vytržena z poklidného víkendového režimu. Organizátoři 1. ročníku cyklistického závodu Bike Čeladná navodili sportovní atmosféru, kterou si přišlo užít a vychutnat téměř 1600 lidí nejen z Moravskoslezské oblasti. Závod, který startoval v centru obce Čeladná byl od samého začátku koncipován jako akce pro všechny věkové kategorie bez rozdílu věku a trasy vznikaly ve spolupráci s CHKO Beskydy tak, aby si je mohl dovolit i ten méně zdatný cyklista, který bere cyklistiku především jako své hobby zábavu ve svém volném čase.
3. 6. 2014

Na 220 účastníků hlavní trati Bike Čeladná race o délce 58km čekala opravdová výzva. Měli možnost se postavit na start s tak zvučnými cyklistickými jmény jako Pavel Boudný, Matouš Ulman, Jiří Hudeček, Jiří Daněk, Denisa Stodůlková a dalšími s licencí ELITE. Ačkoliv tento hlavní závod ovládli, do první desítky se vešli dva závodníci, kteří zaostali za vítězným Pavlem Boudným (Česká spořitelna/Specialized) jen o 10 minut. Boj o přední příčky byl až do konce velmi napínavý. Boudný nakonec ukázal, že tato trať mu sedla nejlépe a do cíle dorazil v čase 2:08hod. Ulman s Hudečkem od něj ikasovali necelých 40s. Bohumínská Lucie Gruchalová zvítězila mezi ženami před Zuzanou Rejnochovou a Denisou Stodůlkovou v čase 2:47 hod. Trasa byla díky častým dešťům náročnější a kladla na jezdce vysoké nároky, co se týče techniky i fyzické kondice.

Závod v srdci Moravskoslezských Beskyd

Na závodníky čekalo 1350m převýšení, dva singletraily, brod a samozřejmě náročnější povrch, kterým Beskydy oplývají. Všichni účastníci se této výzvě postavili čelem a poprali se s podmínkami, které připravil patron závodu Radim Kořínek - dvojnásobný účastník OH v Sydney a Aténách, opravdu statečně. Vlivem technických obtíží nedokončila trasu pouze hrstka těch, kteří měli odvahu změřit v závodě své síly s ostatními. Díky citlivě vedené trase závodu v území CHKO Beskydy se mohla široká veřejnost v odpoledních hodinách, když se mraky rozestoupily, kochat pohledy na všechny okolní kopce jako je Lysá hora, Ondřejník, Radhošť… Trasa totiž kromě pár technických pasáží vedla po širokých, zpevněných cestách a pěšinách přes staré beskydské osady, kolem pastvin a starých chalup.

Podle slov závodníků byla trasa svou náročností přívětivá širokému spektru závodníků. „V Beskydech jsem ještě žádný závod nejel, ale slyšel jsme je krajina dosti drsná a náročná terénem, když se dostaneme nad obydlené lokality. Překvapilo mě, že i přesto byli pořadatelé schopni najít takto pestrou trasu na které jsem byl schopen si po pár technických pasážích odpočinout na širokých lesních cestách. Ještě osm kilometrů před cílem jsme jeli všichni tři pohromadě, ale potom jsem se jim pokusil ujet, což se povedlo a tak jsem si zpravil náladu po sobotním třetím místě,“ ohodnotil svůj výkon Boudný.

Závod byl určen i široké veřejnosti a proto účast na trase LEO Express Turist dlouhé 20km byla vskutku hojná. Účastnili se jí nejen méně zdatní cyklisté, ale i rodinné a školní týmy v celkovém počtu 140 cyklistů. Právě této možnosti využili mimo jiné i děti Dětského diagnostického ústavu v Bohumíně a pod vedením Tomáše Reka se na kolech vydaly obdivovat krásy CHKO Beskydy. Trasa byla vedena po polních a lesních cestách se zpevněným povrchem, čímž byla vhodná opravdu pro všechny cyklistické nadšence. Převýšení400m zvládly jak děti, tak i všichni jezdci, kteří pojímají cyklistiku rekreačně. Jelikož je již tradičně první červnová neděle zároveň Dnem dětí, byl i pro ně připraven bohatý program. Již od 10 dopolední hodiny probíhaly dětské závody pro ty nejmenší, kterých se ve všech kategoriích sešlo úctyhodných 200. Jejich hlavní program byl ale zaměřen na dětský závod, ve kterém na 500m uzavřeném okruhu změřili své síly kategorie od odtrkovadel, až po velmi zdatné cyklisty ve věku do 12 let. Tváří dětského závodu a programu jako takového, se stal jeden z nejznámějších českých a světových biketrialistů Petr Kraus.

Po odstartování hlavního závodu zábava pro děti nekončila, ale naopak se ještě rozšířila. Všechny děti měli možnost využít celou řadu zábavních a aktivních her a soutěží. Prostor dostaly i tvořivé děti, pro které bylo připraveno malování, skládání origamů a zkrášlování ve formě malby na obličej. Pod vedením Petra Krause si mohly děti zdokonalovat své technické dovednosti a seznámit se s překážkami, které si pro ně tento přední jezdec připravil. Pod takto profesionálním vedením se nebáli ani ti nejmenší a užili si spoustu legrace. Zázemí závodu v prostorách tělocvičny Základní školy navštívil i náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro cestovní ruch pan Ivan Strachoň, který společně s náměstkem primátora města Ostravy Martinem Štěpánkem a starostou obce Čeladná Pavolem Lukšou obdarovali vítěze všech věkových i výkonnostních kategorií.

Obec Čeladná má za sebou aktivní víkend, závodníci vyplavené endorfiny, děti spoustu zážitků. „Jsem potěšen, že jsme našli společnou cestu s Čeladnou a mohli tuto naší novou sportovní akci uspořádat právě tady. Sám jsem nečekal takovou účast na 1.ročník. Bylo vidět, že lidi v tomto regionu tyto sportovní aktivity rádi vyhledávají a účastní se jich. Trasy, které jsme tak dlouho konzultovali s CHKO a Lesy ČR aby byly v souladu s jejich pravidly se osvědčili a ukázaly, že jsou vhodné i pro tu nejširší cyklistickou veřejnost, která nepřijela do Čeladné bojovat o první příčky, ale užit si příjemnou vyjížďku pod vrcholky beskydských kopců. Věřím, že na toto půlroční pracovní úsilí navážeme i v příštím roce dalším ročníkem,“ komentuje ředitel závodu Martin Kráčalík.

Ačkoliv je víkend pryč a čas se zhoupl do pracovního týdne, účastníci 1. ročníku závodu Bike Čeladná 2014 mají na co vzpomínat a do příštího roku určitě co pilovat. Podrobnosti na www.bikeceladna.cz. V sekci Multimedia jsou ke stažení tiskové zprávy a fotografie ze závodu.