Ostatní

Daniel Orálek druhý na Cooper Canyon Ultra Marathonu

Všem běžcům ze skupiny prvních českých účastníků Cooper Canyon Ultra Marathonu se podařilo úspěšně dokončit obtížnou osmdesátikilo¬metrovou trať (50 mil) v mexickém kaňonu Urique. Daniel Orálek se nezalekl přesily tarahumarských běžců a svedl úžasný souboj s loňským vítězem, indiánem Miguelem Larou a doběhl na druhém místě. Alena Žákovská doběhla do cíle jako pátá z žen.
7. 3. 2012

Již několik dnů před závodem přicházeli indiáni ze všech koutů rozlehlé krajiny Měděných kaňonů. Jejich pestré kroje dotvářely atmosferu jedinečného setkaní legendárních přírodních běžců a ultramaratonců. Každý z Tarahumarů po absovování závodu dostane odměnu. „Mnozí z nich už pravidelně neběhají, bylo by riskantní chtít po všech, aby beželi celých osmdesát kilometrů. Proto mohou závod ukončit vždy při doběhnutí do Urique. To je celkem třikrát. Vždy, když se rozhodnou běh ukončit, dostanou dávku kukuřice. Její množství je však větší, pokud uběhnou delší trať. Závod tak uspěšně dokončí každý, nikdo není poražený,“ objasnil charismatický organizátor Caballo Blanko před zahajením této akce.

Pozornost místních poutal zejména Mexičan German Silva, kterému se v minulosti podařilo dvakrát vyhrát newyorský maratón. Očekával se hlavně jeho souboj s tarahumarskými běžci. Jenže bylo vše jinak, a to zásluhou našeho Dana Orálka. Hned po startu v oblaku prachu do čela vyrazili indiáni. Postupně odpadávali ti, kteří přecenili síly a v čele se ocitl Dan sledován loňským šampiónem Miguelem Larou. Ve strhujícím souboji ještě na sedmdesátém kilometru držel v ostrém tempu první pozici, přestože slunce v tu chvíli vyhnalo teplotu přes 30°C. Na posledním úseku však opakovaně přišly křeče, čehož jednadvacetiletý Tarahumara, podporovaný několika indiány běžícími mimo závod, využil a do cíle doběhl v novém traťovém rekordu 6:40. Dan doběhl se čtyřminutovu ztrátou a Mexičany obdivovaný German Silva nakonec vybojoval alespoň třetí místo, když dorazil do cíle s jedenáctiminutovou ztrátou na vítěze. Všichni tři dosáhli časů lepších dosavadního rekodu.

Skvěle si v zápolení žen vedla také Alena Žákovská. „Trať byla natolik naročná, že asi každý si musel prožít krizi. Mně se dostavila asi na padesátem kilometru, pociťovala jsem nedostatek energie. Páté místo považuji v tak těžkém terénu a klimatu za velký úspěch“, říká poté, co doběhla ve výborném čase 10:20.

Samotné zdolání tratě je velkou výzvou, kterou uspěšně naplnili veteráni Jan Charvát v cíli za 15:40, Milan Daněk 13:15 a Tomáš Odehnal 10:15. Ultramaratón v Měděných kaňonech není obyčejný závod. Startovné se zde neplatí, ale každý z účastníků je vyzván k poskytnutí daru pro místní indiánské obyvatelstvo. Oblast je dlouhodobě sužována krvavou válkou drogových kartelů. V letošním roce navíc postihlo kaňony nebývalé sucho, které ovlivnilo neúrodu kukuřice. Veškerý zisk spojený s pořádám akce je předáván zástupcům indiánské komunity. Nejde však pouze o hmotnou podporu, ještě větší význam má podpora zachování kulturního bohatství tradic, ve kterých běh na dlouhé tratě hraje velmi výraznou roli. Poprvé se závod běžel ve skromných podmínkách v roce 2003 a jeho světovou popularitu zajistila kniha Zrozeni k běhu (Born to Run). Ta fascinujícím způsobem popisuje průběh závodu špičkových ultramaratonců s Tarahumary běžícími v sandálech vyrobených z gumy starých pneumatik. Letos přijeli k této neobyčejné oslavě běhu účastníci ze 14-ti zemí celého světa.

„Na trať vyběhlo 490 běžců, z toho 350 Tarahumarů, a téměř všichni dokončili nejméně jednu ze tří vzdáleností na 22, 40 a 50 mil. Každý vyhrál. Sešli jsme se společně na dně hlubokého kaňonu, abychom běželi v míru. Co mohlo být lepší?“, spokojeně zhodnotil letošní ročník Cooper Canyon ultramaratónu Caballo Blanco.