Ostatní

Kamikaze Extrem Cup 2007

V sobotu 23. června 2007 ožila Žlutá plovárna v Malé Skále již po páté příznivci adrenalinových sportů a hlavně čtyřčlennými družstvy, které se přijeli zúčastnit pátého ročníku štafetového závodu Kamikaze Extrem Cup 2007.
24. 6. 2007 Fotek: 46

Malá Skála, 24.6.2007 - Závod se letos dočkal podstatné změny ve složení disciplín. Organizátoři se rozhodli vypustit obtížně měřitelnou disciplínu „lezení“ a přizpůsobili tak závod parametrům mistrovství republiky. Pro závodníky v disciplínách horské kolo, běh, paragliding a kajak se tak závod stal výjimečným hned z několika pohledů. Extrem Cup se stal oficiálním Mistrovstvím České republiky! Stává se tak největším podnikem svého druhu v Čechách. Extrem Cup odstartoval hromadným stratem běžců ze Žluté plovárny v sobotu v 11.00 hodin. Běžci se vydali na trať, která zůstala zachována z předchozích ročníků. Jednalo se o dva okruhy o celkové délce 12 km s převýšením 650 výškových metrů. Běžec po startu vyběhl po turistické cestě na Kalich, následoval okruh kolem Sokola a seběhl zpět na Malou Skálu okolo Suchých Skal. Po proběhnutí prostorem Žluté plovárny jej čekalo vystoupání na Sokol, po kterém následoval seběh do místa předávky na Žluté plovárně a předání štafety cyklistovi.

Jakub Novák z Hannah teamu (Hannah CZECH je hlavního partnerem akce) komentoval běžeckou trať takto: „Na začátku kdy to bylo ještě po rovině to šlo, ale pak se to zvedlo, takže do kopce a pak ještě víc mezi skalami, kde byla nádherná krajina. To bylo bezvadný. Ale pak začaly docházet síly. Ve druhém kole se ale běželo kolmo na stěnu Sokola a to byl masakr.“

Druhou disciplínou bylo horské kolo. Trať horského kola byla letos opět o něco náročnější. Po obdržení štafety na Žluté plovárně biker vyjel po stejné trase jako běžec, kterou po cca 1,5 km opustil. Za obcí Michovka silnice přechází v polní cestu a poté cestu lesní, kde na závodníky čekal těžký terén. Cesta byla rozmočena silným deštěm, který se spustil v době, kdy vyrazili na trať první bikeři. Díky těžbě dřeva se cesta změnila v oraniště, kde se v některých místech kola bořila až dvacet centimetrů do bahna.

Matouš Ulman z Rychlonožci TEAMu vystihl tuto část slovy: „Když jsem to uviděl a vlítnul do toho, málem jsem se rozbrečel“.

Bikeři pak mírně vystoupaly až do Klokočí a přes Rotštejn se vrátili do Koberova a Prackova, odkud se vydali na pod Hamštejnským hřebenem pod Kozákov. Zde předali štafetu letci, aby zde vyčkali na splnění úkolu paraglidisty. Po zpětném obdržení předávky se cyklisté vydali zpět na předávku na Žlutou plovárnu. Trať byla dlouhá cca 39 km s převýšením 1000m.

Robert Šimice z Hannah teamu k trati řekl: „Bez rozjetí přišel okamžitě nástup do kopce, pak stále do kopce a pak to bylo do kopce v hlubokém bahně po lesácích a traktoristech. Potom jsme pod Kozákovem zabahnění a zmoklí předali štafetu a pak vyjeli do kopce na Kozákov, kde jsem se rozjel, abych pak následně vytuh při dlouhým sjezdu. Takže trať byla dá se říct klasická z pohledu kratšího maratonu a celkem dobře organizačně zvládnutá, moc jsem nebloudil. J“

Pavel Řehák (Hannah team) velmi trefně popsal paraglidovou část závodu: „Organizátoři měli připravené tři varianty pro paraglidovou disciplínu. Jelikož již od rána bylo jasné, že počasí nedovolí paraglidistům letět, došlo na variantu dvě. Běželo se zhruba od tří čtvrtin Kozákova bez padáku nahoru, potom byla otočka aby se seběhlo zpět dolů. Potom jsem si vzal bágl s padákem a vyběhl s ním o padesát metrů nahoru, kde byl připraven další otočný bod. Tady jsem éro rozbalil, hodil ho nad hlavu a s padákem nad hlavou jsem běžel zpět dolu abych dal předávku cyklistovi.“

Jako poslední přebírali štafetu kajakáři. Po předávce na Žluté plovárně vyběhli závodníci vymezeným koridorem pod jez, kde přebrodily řeku ke stanovišti kajaků. Nad jezem nasedli do lodi a vydali se směrem proti proudu Jizery. Po ujetí cca 1,2 km se otočili kolem bójky a pádlovali zpět k Malé Skále. Zde na vodáky čekalo brankoviště, po jehož proplutí vyrazili opět na okruh, který absolvovali celkem třikrát. Po třetím okruhu kajakář provedl ve vymezeném prostoru povinný prvek - eskymácký obrat a splul jez. Po vysednutí na kajakáře čekalo jen vyběhnutí nad jez, znovu nasednutí do lodě a odpádlování do dvě stě metrů vzdáleného cíle závodu, kterým musel proběhnout s kajakem i pádlem v ruce. Tomáš Mähring, kajakář zmíněného Hannah teamu po závodě vypověděl: „Bylo to do zblbnutí tam a zpátky. Po třetí otočce jsem již nevěděl zda mám jet ještě jedno kolo, nebo už mám dělat eskymáka. Jel jsem na plastové lodi, takže jsem měl nevýhodu oproti laminátům. Ale ty dva na plastu přede mnou jsem předjel. Jsem spokojen“.

Po skončení závodu následovalo v 17 hodin vyhlášení výsledků a předání věcných cen. Tím byla zakončeno Mistrovství ČR v extrémním závodě štafet I. Kategorie Kamikaze Extrem Cup 2007. Na unavené závodníky i diváky čekala ještě tradiční afterparty v maloskalské sokolovně s kapelami Tower of Power (funk rockový nářez z Prahy) a Cynik 84 (big beat). Tím skončila celá akce, která i přes nepřízeň počasí byla velmi vydařená. Organizátoři udělali velký kus práce a připravili kvalitní závod na který se nezapomíná. Vše podtrhlo příjemné prostředí Žluté plovárny v Malé skále, kde bylo zázemí celého závodu.