Freediving

Fazza Freediving Championships 2015

Charakteristickým rysem tohoto závodu je, že závodníci zadržují dech kompletně zanořeni a pouze v plavkách. Jsou zakázány jakékoliv brýle nebo potápěčské masky, noseklipy nebo obleky - prostě čistý freediving. A dále jsou zakázány jakékoliv měřiče času a koučové. To znamená, že během celého výkonu závodníci netuší jak dlouho zadržují dech.
9. 3. 2015

Každoroční závod FAZZA Freediving Championship - Dubai, se letos konal od 5. do 7. března. Mistrovství je pořádáno pod záštitou korunního prince emirátu a předsedy dubajské rady pro sport šejka Hamdana bin Mohammed bin Rashid Al Maktouma.

Fazza Championship je opravdu velmi originální soutěží freedivingu. Oproti standardní disciplíně statická apnoe je zde několik významných rozdílů.  Závodníci startují, aniž by dopředu znali přesný čas svého startu, musí být zcela zanořeni a během svého pokusu se drží lana. Hloubka tedy není pravidly jasně definována, ale většina závodníků je v hloubce okolo 3 až 5 metrů. Jak už bylo popsáno výše, jsou zakázány jakékoliv masky, brýle, noseklipy, neopreny, koučové... Jedinné, co je povoleno, jsou plavky.

Závod němá rozdělé kategorie dle pohlaví, a tak závodí muži i ženy dohromady. Letos obsadil první místo Goran Čolak, druhý byl Veljano Zanki (oba Chorvatsko) a třetí skončila Natalia Molchanová z Ruska.

Výsledky

1. místo - Goran Čolak  - 8 minut a 36 sekund
2. místo - Veljano Zanki - 8 minut a 4 sekundy
3. místo - Natália Molchanová - 7 minut a 38 sekund

Několikanásobný vítěz Fazza Freediving Championship Branko Petrovic (Srbsko) zadržel dech na 10 minut 20 sekund, ale bohužel ztratil vědomí a byl diskvalifikován.

Dotace závodu

Tento závod je šejkem Al Maktoumem velmi štědře dotovaný. Závodníci na prvních třech místech obrží luxusní vozy. Vítěz si odváží Range Rover Sport a závodníci na druhém a třetím místě Nissan Patrol. Za 4. až 10. místo pak závodníci obdrží 2750 dolarů.