Freediving

Mistry ČR ve freedivingu jsou Strachotová a Rišian

V sobotu 30. května 2015 proběhlo v Praze AIDA Mistrovství České republiky 2015 v nádechovém potápění. Společně s mistrovstvím také probíhal amatérský závod série Apnea Academy Cup. Zejména v ženské kategorii byl boj o první místo napínavý až do samého konce závodu. Titul mistryně České republiky obhájila brněnská Vendula Strachotová. V mužích si titul mistra republiky dle očekávání vybojoval pražský Michal Rišian.
31. 5. 2015 Fotek: 14

V ženské soutěži ukázala hned první disciplína statická apnoe, že závod bude zajímavý a napínavý. Kateřina Šuranská (Apneaman Praha) zadržela dech na 6 minut a 25 sekund a po ní Vendula Strachotová (Ocean Devils Brno) svým časem 6 minut a 42 sekund obsadila průběžné druhé místo. První disciplínu dle očekávání vyhrála Gabriela Grézlová (Apneaman Praha) časem 7 minut a 10 sekund. Gabka tak ukázala, že pro nadcházející Mistrovství světa je připravena. V kategorii mužů se první disciplína většině závodníkům evidentně nepovedla. Jejich výkony zůstaly daleko za jejich osobními maximy. Nejlepšího času 6 minut a 7 sekund dosáhl Michal Rišian (Apneaman Praha), druhý skončil Radek Veverka (ST-apnea4all Chrudim) s časem 6 minut a 5 sekund. Třetí příčku průběžného pořadí obsadil slovenský reprezentant Martin Zajac (Apneaman Praha) s dosaženým časem 5 minut a 43 sekund. Martin Zajac si navíc v průběhu celého závodu ke svým startům odbíhal od koučovaní svých závodníků. A to si vzhledem k jeho výkonům zaslouží obdiv.

Do druhé a závěrečné disciplíny se tak šlo s velkým očekáváním. Bylo jasné, že v ženské kategorii bude velmi zajímavý souboj prvních třech žen o celkové prvneství a titul mistryně ČR. S tím, že Gabriela Grézlová plavala z vedoucí trojice první. Následovala jí Kateřina Šuranská a jako poslední plavala Vendula Strachotová. V mužích bylo víceméně jisté, že Michal Rišian si prvenství uhájí. O to více byl zajímavý souboj o druhé, repektive třetí místo. Radek Veverka změnil na poslední chvíli disciplínu a místo tréninkového pokusu v dynamické apnoi bez ploutví se rozhodl pro start s monoploutví a pokusit se vybojovat svou první medaili z Mistrovství České republiky. Od Martina Zajace se čekal výkon okolo 175 metrů, což by v případě výkonu na hranici osobního maxima v podání Radka Veverky znameno zachování stejného pořadí jako po první disciplíně. Martin Zajac měl ovšem výhodu posledního startu s polečně s Michalem Rišianem.

Gabriela Grézlová zaplavala velmi blízko svému osobnímu maximu krásných 133 metrů. Pro Gabrielu je to výborný výkon, protože se v tréninku věnuje pouze statické apnoi. Kateřina Šuranská se vynořila na 150 metrech a druhým osobním rekordem dne se usadila na průběžném druhém místě za Grézlovou. Kateřině na celkové druhé místo chyběly pouhé dva metry. Vendula Strachotová se ovšem nenechala znervóznit a výkonem 157 metrů a osobním rekordem si zajistila celkové prvenství a titul mistryně České republiky

V mužské kategorii se čekalo jak nastoupí do stíhání první trojice dvojice členů Apneamanu Praha Kamil Vyštejn a Michal Švadlenka. Oběma se nevydařila statická apnoe, ale pořád mohli ohrozit Radka Veverku a sesadit ho tak z medailové pozice. Kamil Vyštejn zaplaval pouze 125 metrů což bylo lehké překvapení dne. Doufejme, že Kamil dokáže během následujících třech týdnů vyladit formu na následující AIDA Mistrovství světa 2015 v Srbsku. Radek Veverka si následně svým konzervativním výkonem 149 metrů zajistil stupně vítězů. Michal Švadlenka musel nyní zaplavat minimálně 173 metrů a to bylo dle očekávání nad jeho síly. Jeho výkon 160 metrů byl na hranici jeho osobního rekordu, a předvedl jeden z nejčistčích surface protokolů ve své závodní historii. V závěrečné rozplavbě si Martin Zajac, doplaval svými 175 metry pro celkové stříbro a Michal Rišian s 201 metry bral celkové prvenství a titul mistra ČR 2015