Výsledky a hodnocení Red Bull X Alps

Je po všem, game over. Sedmnáct dní strávených v extremních alpských podmínkách se hluboce zaryje do duší třiceti odvážných mužů a jejich podpůrných týmů.
15. 8. 2007 Fotek: 22

Sedmnáct dní tvrdého soupeření s nástrahami přírody a soupeření se sebou samým.

Většina závodníků si na více než osm set kilometrů dlouhé trase nejtěžšího závodu svého druhu sáhla až na samé dno svých fyzických možností a na dno své vlastní duše. Jen osmnáct z třiceti soutěžících vybraných z nejlepších sportovců světa mělo dost sil a štěstí závod dokončit, ostatní byli eliminováni nekompromisními tvrdými pravidly, nebo soutěž vzdali pro zranění či totální vyčerpání.

Český reprezentant Jan Škrabálek se prakticky od prvního dne závodu držel v blízkosti průběžného desátého místa a po těžkém finálovém boji, kterým byl více než třicetihodinový pochod v mlze a lijáku přes téměř třítisícové horské sedlo, obhájil výborné jedenácté místo, v těsném závěsu za Italem Leonem Pascalem a Američanem Honzou Rajmankem. Celková vzdálenost, kterou pěšky či za pomocí padáku překonal, se vyšplhala na 1089km, přičemž uletěl 348km a ušel 740km, což je 68% ve prospěch chůze. Od startu se ose spojující otočné body vzdálil na 679km.

Na nepatrný ponton ukotvený nedaleko pláže v Monte Carlu, vzdálený sen všech závodníků, přistál jako první v časovém limitu Švýcar Martin Mueller, který však byl penalizován 36.hodinami za nedovolený průlet letištním prostorem v blízkosti švýcarského města Sion, čímž klesl na třetí místo celkového pořadí soutěže. Na své trase dlouhé plných 1279km uletěl 715km a ušel 564km, což je 56% ve prospěch letu.

Zlato tak získal jeho krajan Alex Hofer, který do cíle doletěl jako druhý po těžkém boji s nepřízní počasí posledních dnů. Jeho celková trasa byla dlouhá 1488km. Ušel na ní 588km a uletěl 900km, což znamená plných 61% ve prospěch letu. Stříbrnou medaili si svým neuvěřitelným výkonem zaslouženě vybojoval Rumun Toma Coconea, který jako jediný již od počátku závodu pochopil, že může neustalou nepřízeň počasí využít ve svůj prospěch a většinu trasy závodu doslova uběhl, přičemž na své trase dlouhé 1350km pěšky překročil hranici 1021km s více než stokilometrovým úsekem překonaným v jediném dni. Uletěl 330km. Jde o skutečně nadlidský výkon v poměru 76% ve prospěch chůze.

Red Bull X Alps 2007 se díky neuvěřitelné vytrvalosti závodníků může pyšnit mnoha novými rekordy. Přestože byl letošní ročník dosud nejdelší, vítěz dosáhl cíle v dosud nejkratším čase. Největší nadmořské výšky, kterých piloti v letu dosahovali, přesahovaly čtyři kilometry, největší rychlost, které vůči zemi při letu v silném turbulentním větru dosáhli, se přiblížila až k hranici až 120km/h. Stoupavé a klesavé proudy v horách byly mnohdy dvanáctimetrové. Nejdelší vzdálenost překonaná jediným letem se přiblížila ke dvěma stům kilometrům a naopak historicky nejkratší účast na soutěži bylo dosažení pouhých 23.km od startu.

Honza Škrabálek soutěžil „na jistotu“ se značnými rezervami, bez zbytečných zdravotních a bezpečnostních rizik a nebezpečného přetížení organismu. Mnoho času věnoval kvalitnímu spánku a pečlivé údržbě nohou, takže se vyhnul bolestivým hnisajícím zánětům, které by ho mohly snadno vyřadit z boje. Jako největší handicap jsme vyhodnotili neznalost některých specifických oblastí, ve kterých měli místní piloti suverénní výhodu. Přesto je jedenácté místo více než skvělou pozicí a do vlasti se Jan Škrabálek rozhodně vrací se ctí.

Český tým rovněž získal zvláštní ocenění za nejlepší filmový a fotografický materiál a nejlepší deník, který připravoval supporter Jaroslav Jindra. V současné době provádíme televizní dotáčky a fotografování, takže se fanoušci paraglidingu a extremních sportů obecně mohou těšit na několik televizních dokumentů i na fotoreportáže ve vybraných časopisech a denících.

Zvláštní poděkováni bychom rádi věnovali partnerům Českého týmu, firmě Red Bull ČR za nápoje, které nás držely na nohou, společnosti Hannah za skvělé oblečení, které nás uchránilo před vtíravým deštěm a větrem, společnosti ČEZ za finanční podporu a firmě Multipower za jedinečnou sportovní výživu. Právě díky pochopení těchto společností jsme mohli posunout hranice lidských možností na jedinečné soutěži, jakou bezesporu třetí ročník Red Bull X-Alps byl.

Celkové výsledky :

1 - Alex Hofer, Švýcarsko, 838km
    2 – Toma Coconea, Rumunsko, 838km
    3 – Martin Mueller, Švýcarsko, 838km (penalizován 36.hodinami za průlet zakázaným prostorem)
    4 – Urs Loetscher, Švýcarsko, 838km (penalizován 36.hodinami za průlet zakázaným prostorem)