Skoky do vody

Mladí talenti ohromili v úvodním cliffdivingovém svěťáku v Bostonu

Kanaďanka Molly Carlsonová a Aidan Heslop z Velké Británie v sobotu v Bostonu poprvé v historii vyhráli Světovou sérii Red Bull Cliff Diving, když ve výjimečném představení v Institutu současného umění sesadili z trůnu úřadující šampiony v kategorii žen i mužů.

Při svém prvním vystoupení v roli pravidelné závodnice Světové série, které následovalo po působivé premiérové sezóně v roce 2021, do které naskočila na divokou kartu, předvedla 23letá Carlsonová čtyři kola skoků s bezchybným provedením a porazila pětinásobnou šampionku Rhiannan Ifflandovou, čímž ukončila Australančinu sérii 13 vítězství. Ve čtvrtém a posledním kole se obě závodnice dělili o první místo. Za svůj poslední skok byla Carlsonová od porotců oceněná nejvyšší známkou a první letošní desítkou.

Meili Carpenterová při své teprve čtvrté účasti ve Světové sérii udělala americkým fanouškům radost, když si u muzea ve Waterfrontu zajistila své vůbec první umístění na stupních vítězů. Její krajanka Eleanor Smartová předvedla solidní výkon a skončila těsně za stupni vítězů na čtvrtém místě.

Dvacetiletý Heslop, který se poprvé představil jako účastník všech sérií, byl nad síly všech svých zkušenějších soupeřů a svým závěrečným skokem – čtverné salto vpřed s 3 1/2 vruty - vyfoukl devítinásobnému šampionovi Gary Huntovi z Francie rekord v počtu bodů za jediný skok v historii téhle disciplíny.

Po poněkud pomalejším začátku prvního dne skončil rumunský reprezentant Catalin Preda při svém prvním vystoupení v roli účastníka všech sérií na třetím místě a doplnil tak stupně vítězů. Jeho krajan a celkový vítěz z roku 2021 Constantin Popovic, který po dvou kolech vedl, se propadl v pořadí, protože se mu nepodařilo dotáhnout obtížné skoky. Třiatřicetiletý skokan z Bukurešti skončil na 10. místě.

Šampioni ve skocích do vody pokořeni

Francouz Gary Hunt a Australan Rhiannan Iffland byli v posledních letech nezastavitelní. Trofej krále Kahekiliho pro celkové vítěze zvedl nad hlavu někdo jiný naposledy v roce 2017. V minulé sezóně jim ale soupeři pěkně zatopili a v letošním úvodním závodě jim nová generace zasadila těžký úder.

Šampioni, kteří mají na svém kontě 14 titulů ze Světové série, by se měli za dva týdny vrátit na pařížskou scénu. Uvidíme, jaká bude jejich odpověď.

Světová série Skoků z útesu se vrací 18. června do Paříže, kde je na programu první zastávka po evropských metropolích. Gary Hunt, "skvělý Brit", který v roce 2020 přijal francouzské občanství a momentálně žije v Paříži říká, že možnost soutěžit na domácí půdě je jako "splněný sen".

Vrátí se Hunt a Iffland na vítěznou vlnu, dokážou Carlson a Heslop zvýšit své vedení v boji o trofeje krále Kahekiliho 2022, nebo Paříž uvidí dalšího překvapivého vítěze? Určitě budeme svědky kvalitního a vzrušujícího závodu.

Očima vítězů

Molly Carlsonová, Kanada

Nemám slov! Nikdy jsem neskákala před svou rodinou a jít tam, užít si tolik legrace a být pyšná na to, co jsem před nimi dokázala, je prostě splněný sen. Trénovala jsem uvnitř. Jít poprvé ven mi vždycky trochu nahání hrůzu. Chtěla jsem si dokázat, že to zvládnu a že mi půjdou skoky dobře i venku. A bylo to tam. Těším se, že budu pokračovat v nastoleném tempu, užiju si trochu zábavy po celém světě. Uvidíme, kam nás sezóna zavede.

Aidan Heslop, Velká Británie

Bláznivý den! Oba volitelné skoky jsem zvládl tak, jak jsem chtěl, a nemohl jsem si přát nic lepšího: být na vrcholu stupňů vítězů, na který se dostala i Molly, moje přítelkyně. Do tohoto sportu přichází spousta nových skokanů, takže je to rok od roku těžší. Mým snem je soupeřit s kluky, kteří se drží na špici. Sleduju tenhle sport už dost dlouho a teď tady skáču se svými idoly. Je to těžké, na tenhle sport se teď musí opravdu trénovat. Dřív jsi mohl být dobrým skokanem a jít si zaskákat z útesu, ale teď se tomu musíš věnovat opravdu každý den. Je to tvrdá práce. Ale ve dnech, jako je ten dnešní, to stojí za to. Plán pro Paříž je si tohle všechno zopakovat. Momentálně jsem v nejlepší možné pozici a chci na ní zůstat do konce sezony.